Gdańskie Spotkania Literackie

Warsztaty dla tłumaczy literatury szwedzkiej na język polski (styczeń-kwiecień)
Już w styczniu 2013 r., dziewięcioro tłumaczy wybranych w otwartym naborze na podstawie próbek przekładu, uczestniczyć będzie w pierwszej z czterech odsłon warsztatów, które poprowadzi w Gdańsku pisarz i tłumacz, Zbigniew Kruszyński. W trakcie kolejnych, trzydniowych sesji uczestnicy pracować będą nad tłumaczeniami tekstów szwedzkich na język polski, uczyć się merytorycznie je oceniać oraz zdobywać umiejętności, które pozwolą im na dalsze doskonalenie pracy nad przekładem.
W drugiej połowie roku odbędą się również warsztaty przekładu dla tłumaczy literatury duńskiej i norweskiej.

Warsztaty dla uczniów trójmiejskich liceów (23-25 kwietnia)
Kiedy zacząć uwrażliwiać czytelników na zagadnienia sztuki przekładu? Najlepiej jak najwcześniej! Kierując się tą myślą Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury przygotowało cykl lekcji-warsztatów dla licealistów, które w 2012 roku odbyły się w Warszawie i Krakowie. W kwietniu 2013 r. STL przygotuje trójmiejską odsłonę wydarzenia. Dzięki spotkaniom ze świetnymi polskimi tłumaczami literatury obcej (Jackiem Dehnelem, Julią Fiedorczuk, Wojciechem Charchalisem i Justyną Czechowską), uczniowie wybranych trójmiejskich szkół będą mieli okazję przyjrzeć się tekstom literackim z perspektywy tłumacza.

Zapraszamy licea do zgłaszania swojego uczestnictwa w warsztatach – szczegóły oraz dane kontaktowe znajdziecie Państwo w poniższym dokumencie:
Odnalezione w tłumaczeniu_lekcje w liceach_zaproszenie

Warsztaty dla dzieci

26 kwietnia (piątek), godz. 17:30 – 18:30
Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Liczba dzieci 20
Zapraszamy dzieci w wieku od lat 4 do 8 na warsztaty pt. Odnalezione w EneDueRabe

Podczas spotkania wybierzemy się w podróż po Skandynawii . Odkryjemy klimat Północy, zajrzymy do naszych przyjaciół – Billy’ego, Astona, Lusi, Muminka, Maciupka, poszukamy zaginionej Siostry -Myszki, zagramy w szczęście/pech. A co będzie potem?…
Podczas gdy dzieci zajęte będą uczestnictwem w warsztatach, rodziców zaprosimy do udziału w panelu dyskusyjnym pt. Nie wolno kłamać. Tłumacz dzieciom. O literaturze dla dzieci w przekładzie, który poprowadzi Magdalena Heydel.

27 kwietnia (sobota), godz. 11:00 – 12:30
Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Liczba dzieci: 15
Zapraszamy dzieci w wieku od lat 5 do 10 na warsztaty pt. To samo nie tak samo. Zakamarkowe zabawy w słowa
Prowadzenie: Agnieszka Stróżyk, tłumaczka.

Punktem wyjścia do naszych zabaw w słowa będzie książka Ulfa Starka i Charlotte Ramel Cynamon i Trusia. Wierszyki od stóp do głów. Porozmawiamy o tym, z czego składa się wiersz, czy można go przetłumaczyć na inny język i o tym, jak pracuje tłumacz. Czy ilustracje pomagają, czy przeszkadzają w pracy tłumacza? Pobawimy się słowami, rymami i kształtami, no i oczywiście stworzymy własne rymowanki. Przy okazji czytania wierszy o Cynamonie i Trusi tłumaczonych z języka szwedzkiego, dowiemy się m.in. co ma navel do pępuszka i co się do niego zmieści po szwedzku, a co po polsku. Czyli jak powiedzieć to samo, nie tak samo…

Na warsztaty obowiązują zapisy – prosimy o kontakt pod adresem e-mail: warsztaty@ikm.gda.pl.

Wystawa fotografii Cato Leina (26 kwietnia – 12 maja)
„Spojrzenia” to wystawa portretów polskich oraz zagranicznych pisarzy i tłumaczy wykonanych przez szwedzkiego fotografa, Cato Leina. Podczas wystawy, na którą zaprosimy do Gdańskiej Galerii Güntera Grassa, pokazane zostaną zarówno zdjęcia najwybitniejszych światowych pisarzy znajdujące się w archiwach Leina (m.in. Güntera Grassa, Paula Austera, Ryszarda Kapuścińskiego), jak i seria zdjęć tłumaczy przygotowana w związku z zaangażowaniem Leina w projekt „Odnalezione w tłumaczeniu”. Będą to zdjęcia polskich tłumaczy, m.in. Magdaleny Heydel, Jerzego Jarniewicza, Małgorzaty Łukasiewicz, Michała Kłobukowskiego, Sławy Lisieckiej, tłumaczy literatury polskiej (np. Andersa Bodegårda i Stefana Ingvarssona) oraz polskich pisarzy (m.in. Marka Bieńczyka, Joanny Bator, Agaty Tuszyńskiej).
Prace Cato Leina przywołują niekiedy na myśl zdjęcia takich sław fotografii, jak Robert Frank, Richard Avedon czy Anton Corbijn.
Wybrane zdjęcia Leina obejrzeć można w naszej galerii.

„Spojrzenia” – wystawa fotografii Cato Leina
26 kwietnia – 12 maja
Gdańska Galeria Güntera Grassa, ul. Szeroka 34/35, 36, 37, Gdańsk
wernisaż: 26 kwietnia, godz. 19.00